Uluslararası eğitimin gençlere kattığı değerin bilinciyle ve global üniversite olma hedefiyle uluslararasılaşma yolunda önemli adımlar atmaktayız. Bu kapsamda başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde bir çok alanda karşılıklı akademik iş birliklerini kapsayan ziyaretlerimiz ve projelerimiz gerçekleşiyor.  Atlas Üniversitesi olarak 64 farklı ülkeden öğrencilerimizle kampüsümüzde de uluslararası eğitim ortamı  mevcuttur. 

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Yusuf Elgörmüş Almanya’da Würzburg Üniversitesi’ne yaptığı ziyarette Anatomi ve Hücre Biyoloji Enstitüsü Kürsü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ergün ile kök hücre, moleküler biyoloji, organoid teknoloji, nörobiyoloji, gelişimsel biyoloji ve rejeneratif tıp alanlarındaki gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu. Bu alanlarda kök hücre araştırmaları, kadavra diseksiyonu konusunda çalışmalar gerçekleştirerek, ortak bilimsel araştırmalar yapılması planlandı. Eylül ayında başlaması planlanan laboratuvar ve seminer programları ile ilgili Prof. Dr. Süleyman Ergün de üniversitemizi ve laboratuvarlarımızı ziyaret etti. 

Mütevelli Heyet Başkanımızın Hollanda’da Maastricht Üniversitesi’nde Prof. Dr. Yasin Temel’e yaptığı ziyarette ise nadir hastalıklar merkezi ve nöro bilim merkezi çalışmaları ile Erasmus+ kapsamında planlamalar hakkında görüştü. Öğrencilere sağlanacak staj olanakları, akademisyen ve öğrenciler için değişim programları konularında planlama yapıldı.

Avrupa ile birlikte Üniversitemizin uluslararasılaşma sürecinde Amerika’da ve Teksas'ta da bir çok farklı üniversiteye akademik iş birlikleri için ziyaretlerde bulunan Dr. Yusuf Elgörmüş; Amerika Gibbs International  Başkanı Jimmy Gibbs ve Başkan Yardımcısı Steve Trakas ile Gibbs Kanser Merkezi ile üniversitemiz arasında ortak bilimsel çalışma yapmak üzere görüşmelerde bulundu. Tıp Fakültesi öğrencilerimizin Gibbs Kanser Merkezi’nde bilimsel araştırma yapma ve deneyim kazanma süreçleri hakkında görüşüldü.

Güneyin Harvard Üniversitesi olarak bilinen Wofford Üniversitesi’nde üniversitemizle birlikte gerçekleştirilebilecek ortak projeler üzerine ziyaret gerçekleştiren Dr. Yusuf Elgörmüş, Emory Üniversitesinde Doç. Dr. Deniz Peker Barclift, Prof. Dr. Ömer Küçük ve üniversitede çalışan Türk akademisyenlerle gerçekleştirdiği toplantıda akademik iş birlikleri konusunda hazırlık yaptılar. Online ve yüz yüze eğitim konusunda yapılacak hazırlıklar, Tıp Fakültesi yüksek lisans ve doktora öğrencileri için araştırma yapma olanakları görüşüldü. Georgia Tech Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültemiz için interdisipliner eğitim hakkında yapılan fikir alışverişi sonrasında Prof. Dr. Levent Değertekin’in chip teknoloji ile cep telefonu aracılığıyla ultrason çekimi teknolojisi üzerine görüşüldü. 

Teksas’ta Alamo Üniversiteler Birliği Başkanına yapılan ziyarette, Hemşirelik Programı ile 1+1’lik eğitim programı, Hemşirelik Fakültesi mezunları için Amerika’da dil eğitimi, KA-171 Erasmus değişim programı çalışmaları konuları ele alındı. Teksas’ta St. Philip’s Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile yapılan görüşmede histoloji teknisyenliği, cerrahi teknoloji, biyomedikal mühendisliği teknoloji programı ve girişimsel kardiyovasküler teknoloji programı alanlarında fikir alışverişi yapıldı. University of Texas Health San Antonio’da 50 yıldır diyabet alanındaki çalışmalara imza atan Yale, Harvard ve Johns Hopkins Üniversitelerinde eğitimini tamamlayan Dr. Ralph DeFronzo ile görüşen Mütevelli Heyet Başkanımız, ortak bir diyabet merkezi kurulması konusunda ilk adımı attı. Uzun ve verimli bir rota olan Texas ziyareti St. Thomas Üniversitesi ile ortak çift diploma programları hazırlığı, Houston ve İstanbul’da düzenlenmek üzere akademik yaz programları, Erasmus değişim programları konularında yapılan görüşmelerle son buldu.